Kurumumuzda yıl boyunca sportif etkinlikler kapsamında düzenli olarak çalışmalar yapılmaktadır. Spor etkinlikleri çocuklarımızın fiziksel ve sosyal gelişimlerini desteklemek, özgüvenlerini artırmak ve enerjilerini doğru bir biçimde yönlendirmek amacı ile uzman eğitimcilerle yaptığımız bir faaliyettir.

Hareket canlıların en belirgin özelliği olduğu için yaşadığımız çağda kişinin ruhen, bedenen ve fikren gelişimi kuvvetli ve dayanıklı olması için beden eğitimi ve spora şiddetle ihtiyaç göz önünde tutulmaktadır. Günümüzde teknolojik araçlar yaşantımıza girdikçe zamanımızın büyük bir çoğunluğunu televizyon ve bilgisayar başında geçirir olduk. Durum böyle olunca çocuklarımız da bizimle beraber hareketsizleşti. Şişmanlayan ve obeziteye dönük bir nesil yetişmesini engellemek için silkelenmemiz ve sporun yararlarını hatırlamamız, çocuklarımıza aktarmamız, bilgilerimizi de tazelememiz gerekiyor.Çocukların fiziksel, bilişsel ve duygusal gelişimlerine yardımcı olmak onlara sağlanabilecek en önemli desteklerin başında geliyor. Kendilerini bu alanda olumlu yönde geliştirmeyi başaran çocuklar ileride birçok alanda üstünlük sağlayabilme başarısını gösteriyorlar.

Fiziksel, bilişsel ve duygusal anlamda olumlu gelişimin en önemli anahtarlarından biri “Spor”dur.. Aileler bazen yalnızca bir hobi olarak görse de, henüz gelişimlerinin başında olan çocukların küçük yaşta spora başlamaları çok önemlidir.

BEDEN EĞİTİMİ VE SPORUN FAYDALARI;

· Kendine güven duygusunu, koordinasyon ve dikkat yeteneğini geliştirir.

· Eğlencelidir ve yaşamı uzatır.

· Ruhsal durumu ve hayata bakış açısını olumlu yönde etkiler.

· Benlik saygıları ve farkındalıkları gelişir.

· Toplum içinde bir birey olarak yer almayı; kendilerini ifade etmeyi öğrenirler.

· İleri yaşamda osteoporozun önlenmesine ve kemiklerin sağlam oluşmasına yardım eder.

· İştahın düzelmesine yardım eder.

· Stres ve gerilimin azalmasına yardımcı olur.

· Vücudun anatomik duruşunu düzeltir.

· Genç bir görünüm, sağlıklı deri ve kas tonusunun gelişimini sağlar

· Enerji harcamasını arttırarak ağırlık kontrolüne yardımcı olur.

· Sorumluluk ve paylaşma duygularını geliştirir.

· Sosyalleşmelerini ve yeni arkadaşlıklar edinmelerini sağlar.

· Büyüme ve gelişme için,

· Cesaret ve iyi alışkanlıklar için,

· Okul başarısı için,

· Sigara ve ilaç bağımlılıklarında uzaklaştırmak için önemlidir.

Sporun diğer önemli bir özelliği doğal anti-depresan özelliği göstermesidir.Düzenli spor yapanlarda depresyon nerdeyse hiç görülmez.Sistemli ve düzenli yapılan sporla endorfin ve melatonin, dopamin gibi mutluluk hormonlarının salgısında artış gerçekleşir.

Gönder
1
Gönder
Merhaba