Müzik eğitimi ‘nde, öğrencilerimizin tüm gelişim alanları göz önünde bulundurularak, gelişim düzeyleri, engel türü, engel derecesi ve hazır bulunuş düzeyleri dikkate alınarak programlanan çalışmalar ışığında bireysel ve grup eğitimi yapılmaktadır. Bu doğrultuda; Öğrencilerimizin müzikle ilgili yeteneklerini ortaya çıkaran ses, kulak ve ritim çalışmaları yapmak. Şarkı söyletme becerisi kazandırarak dili kullanma yeteneğinin geliştirilmesine yardımcı olmak. Dinleme becerileri, işitsel sürelerini ve dikkat becerilerini artırmak.

Ancak üzülerek söylemeliyim ki bu alana ne aileler nede devlet yeterince destek vermemektedir.

Aslında özel eğitim ve rehabilitasyonun parçası olan bu müzik terapi yöntemi çocuklarımızın gelişiminde ciddi katkı sağlamaktadır.

Rehabilitasyonu sadece masa başı akadamik çalışma sanan gerek yanlış anlayış ve ekonomik yetersizlik çözüldüğünde kurumlarımızda bu alanın eksikliği giderilecektir.

Şu an için Değişim Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde müzik çalışması sadece ses ve ritim tarzında eğitim içinde uyaran amaçlı yapılabilmektedir. Ailelerden bu anlamda istek ve öneri gelirse kesinlikle değerlendirilecektir.

Gönder
1
Gönder
Merhaba